Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Piątek, 3 lipca
imieniny:
Anatola, Jacka, Mirosławy
ul. Folusz wiosną. Olej, płótno
Publikacje
25 kwietnia 2011
Miejsce spotkań w GrzymałowieArtyści muzycy Marta i Ireneusz Trybulcowie oraz Zarząd Powiatu Miechowskiego zapraszają 29 maja b.r. w niedzielę o godz. 18.00 do „Dworu w Jabłoniowym Sadzie” (Grzymałów k/Gór Miechowskich) na koncert z cyklu NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ, noszący tytuł: „Śladów i rodzina Grabkowskich w pamiętnikach Kazimierza Girtlera”.
Dawny dwór w ŚladowieHipolit i Paulina Grabkowscy właściciele ŚladowaRodzina Grabkowskich w ogrodzieWystąpią: krakowski aktor SŁAWOMIR SOŚNIERZ oraz harfistka ELŻBIETA BAKLARZ.
Tematem spotkania będzie wieś Śladów oraz urokliwy, dziś już nie istniejący tamtejszy dwór, w którym mieszkała rodzina Grabkowskich, m.in. Hipolit Grabkowski, powstaniec listopadowy, który w jednej z pierwszych bitew stracił nogę. Będzie można obejrzeć malownicze, stare fotografie dworu, które zachowały się w albumach rodzinnych dzisiejszych Grabkowskich oraz posłuchać XIX-wiecznych opisów Śladowa z pamiętników Kazimierza Girtlera.
W świat muzyki XIX wieku przeniesie nas harfa.
Wybór tekstów i prowadzenie – IRENEUSZ TRYBULEC
Imprezie towarzyszy stała wystawa pasteli Mirosława Orzechowskiego p.t.: Mieszkalnictwo Ziemi Miechowskiej.
Organizacja i kierownictwo artystyczne: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE
Współorganizacja: Fundacja Nomina Rosae, Zarząd Powiatu Miechowskiego Patronat honorowy: MAREK SOWA – Marszałek Województwa Małopolskiego MARIAN GAMRAT – Starosta Powiatu Miechowskiego
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Wieści Miechowskie
Celem cyklu kulturalnego pn. „NOCE i DNIE” ZIEMI MIECHOWSKIEJ jest zwrócenie uwagi na nieznane dziedzictwo kulturalno-historyczne Ziemi Miechowskiej, a także wyrównywanie różnic w dostępie do kultury na terenie Małopolski poprzez stworzenie ciekawej oferty kulturalnej dla mieszkańców powiatu miechowskiego.
Podstawowym źródłem wykorzystywanym w programie są rękopiśmienne pamiętniki KAZIMIERZA GIRTLERA, niezwykle cenne i mało znane źródło historyczno-obyczajowe dotyczące XIX-wiecznej przeszłości tych ziem (rękopis pamiętników znajduje się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie). Kazimierz Girtler w latach 1849-1884 mieszkał w Kalinie Małej, niedaleko od Śladowa. Jego pamiętniki mają znaczenie nie tylko dla Miechowszczyzny, ale także dla całej Małopolski, bowiem opisuje on różne jej rejony i miejscowości, m.in. sam Kraków.

W koncertach dotychczas brali udział aktorzy – JERZY TRELA, EDWARD LUBASZENKO i KRZYSZTOF GORECKI oraz muzycy – zespół CAMERATA CRACOVIA, KRAKOWSKI KWARTET GITAROWY, zespół A.QUARTET, tenor – WITOLD WRONA, pianistka – RENATA ŻEŁOBOWSKA, wokalistka AGNIESZKA RÖSNERÓWNA i pianista EDWARD ZAWILIŃSKI z kabaretu „Loch Camelot”, oraz ukraińscy bandurzyści – IRYNA i DMYTRO HUBJAKOWIE.

Gośćmi specjalnymi będą przedstawiciele rodziny Grabkowskich, min. Jan Grabkowski, starosta powiatu poznańskiego, którego ojciec, Adam Grabkowski urodził się i mieszkał do 1945 r w dworze w podracławickich Marchocicach (pochowany jest na cmentarzu w Racławicach). Pan Adam Grabkowski, jako długoletni dyrektor katowickiej „Agromy”, wielokrotnie pomagał rolnikom z terenu Ziemi Miechowskiej w czasach PRL-u w uzyskiwaniu przydziałów na zakup maszyn rolniczych.
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas